PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حقوق زنان

aghajani
July 25, 2014 - 9:44 pm GMT, 09:44 PM
سلام
من یک زن هستم و یکی از مهمترین معیارهای من برای پذیرش یا عدم پذیرش هر ادعا یا رویکردی، توجه و نوع نگاه آن ادعا نسبت به زنان است. من مطالعات بسیاری در مورد نقش و جایگاه زنان در اسلامی که امروز می شناسیم داشته ام. مطالعاتی که نتیجه آن نشان می دهد که نگاهی به شدت جنسیت زده و تبعیض آمیز نسبت به زنان وجود دارد. حتی در قران زنان در بسیاری از آیات (نه همه آنها) جایگاه فرودستی نسبت به مردان دارند. بعنوان مثال حق تنبیه زن از سوی شوهر در صورت سرپیچی زن از خواست جنسی مرد، که امروزه شکلی از تجاوز محسوب می شود. به طور ساده اگر مردی خلاف خواست زنش اقدام به عمل جنسی با او نماید مرتکب تجاوز شده است. مثال دیگر مربوط به حجاب است. موجودیت زن و نوع پوشش او نه بر اساس خواست و آگاهی و شعور خودش بلکه بر اساس میل مردانه تعیین می شود. به بیان دیگر زن در اسلام نه بعنوان یک موجودیت مستقل، بلکه بر اساس موجودیت دیگری که مرد نام دارد تعریف می شود و موارد بسیار دیگر. روح کلی دین اسلام، زن را جنس دوم می بیند. حق قضاوت، نداشتن حق پیش نمازی، حجاب هنگام نماز خواندن، عقب تر استادن هنگام نماز، حق ارث، حق حضانت، حق طلاق، شهادت زنان در مقایسه با مردان، حق چند همسری برای مردان و ده ها و شاید صدها نمونه تبعیض آمیز نسبت به زنان مواردیست که نشان دهنده روح جنس گرای اسلام نسبت به زن و مرد است. نوعی تبعیض جنسیتی که همواره زنان را بر اساس هستی و وجود مردان و فرع بر آنها تعریف می کند.
سوال من این است: میل و خواست زن و اراده او در کجای دین اسلام قرار می گیرد؟ با توجه به اینکه من در مورد بحث هایی کلی مثل اشاره به آیاتی که زن و مرد را لباس هم می داند یا معیار برتری را تقوای الهی می داند و ... آگاهی دارم.و نکته آخر اینکه من با دو نفر از مومنین به دعوت نیزصبحت کردم و در این رابطه سوالاتی مطرح کردم ولیکن پاسخهای کوتاه آنها برای من قانع کننده نبود.
با آرزوی سلامتی و موفقیت در اهداف الهی برای شما و تمامی مومنین به حق